Bevezetés a Construct 2-be

1

Index

Stats

5,643 visits, 12,148 views

Tools

Translations

License

This tutorial is licensed under CC BY 4.0. Please refer to the license text if you wish to reuse, share or remix the content contained within this tutorial.

Published on 4 Dec, 2019.

Réteg hozzáadása

Adjunk még hozzá pár objektumot a játékhoz. Azért, hogy ne kattintsunk véletlenül mindig a háttérre, le kell lockolni (zárni) azt, és így nem kijelölhetővé tenni. Ehhez használjuk a rétegrendszert.

A layoutok több layerből (rétegből) állhatnak, amelyeken objektumokat csoportosít. A rétegeket úgy kell elképzelni, mint az üveglapokat, amik egymásra vannak rakva, mindegyikükön ráfestett objektumokkal. Így könnyedén el lehet rendezni, hogy mely objektumok legyenek másokon. A rétegeket el lehet rejteni, lezárni, parallaxis hatást kelteni velük és még sok mást. Például ebben a játékban azt akarjuk, hogy minden jelenlen meg a csempézett háttér felett, így készítünk egy másik réteget a többi a háttér réteg tetejére.

A rétegek kezeléséhez kattints a Layers (Rétegek) fülre, amely általában a Project (Projekt) sáv mellett található:

A megjelenő listában a Layer 0 réteget kell látnia (a Construct 2 számítása nullától kezdődik, mivel ez jobban működik a programozás során). Kattints a ceruza ikonra, és nevezze át a Background-nak (Háttérnek), mivel ez lesz a háttér rétegünk. Most kattints a zöld 'add' (hozzáadás) ikonra, hogy új réteget adjon hozzá majd a többi objektumhoz. Nevezzük át ezt a réteget Main-nak (Fő). Végül zároljuk le a Háttér réteget a kis lakat ikonnal. Ez azt jelenti, hogy semmit sem lehet kiválasztani rajta. Csempézett háttér esetén ez egy kényelmes megoldás, így nem lesz mindig véletlenül kiválasztva az objektum. Ha újra változtatni szeretnénk a rétegen, akkor egyszerűen csak ismét rá kell kattintani a lakatra a feloldáshoz.

A jelölőnégyzetek lehetővé teszik a rétegek elrejtését a szerkesztőben, de erre most nem lesz szükségünk. A rétegeknek most így kell kinéznie:

Ellenőrizze, hogy a 'Main' réteg legyen kiválasztva a rétegek sávjában. Fontos - a kiválasztott réteg az aktív réteg. Az összes új beillesztett objektum kerül az aktív rétegre kerül, tehát ha nem az lett kiválasztva, akkor véletlenül a rossz rétegbe kerül. Az aktív réteg megjelenik az állapotsorban, és egy eszköztippben is megjelenik, amikor új objektumot helyez el - érdemes szemmel tartani.

Bemeneti objektumok

Tekintsünk meg újra a layoutot. Kattints duplán egy új objektum beillesztésére. Ezúttal válassza Mouse (Egér) objektumot, mivel szükségünk lesz az egér érzékelésére. Ugyanezt tegye a Keyboard (Billentyűzet) objektummal.

Megjegyzés: ezeket az objektumokat nem kell a layoutra helyezni. Rejtett állapotban vannak, és automatikusan az egész projekten működnek. Most már a projektünk összes layoutja képes az egér és a billentyűzet érzékelésére.

Játék objektumok

Itt az ideje, hogy beillesszük a játék objektumokat! Az alábbi textúrákat fogjuk használni, mentse el őket, mint a hátteret korábban.

Játékos:

Szörny:

Lövedék:

Robbanás:

Mindegyik objektumhoz egy sprite objektumot fogunk használni. A sprite megjelenít egy textúrát, amelyet mozgathat, forgathat és átméretezhet. A játékokat általában többnyire sprite tárgyak alkotják. Helyezzük a fenti négy objektum mindegyikét sprite-objektumokba. A folyamat hasonló a csempézett háttér beillesztéséhez:

  1. Kattintson duplán egy új objektum beillesztésére.
  2. Kattintson duplán a 'Sprite' objektumra.
  3. Amikor az egér keresztirányra fordul, kattintson a layout valamelyik pontjára. Az eszköztippnek 'Main' -nak kell lennie. (Ne feledje, hogy ez az aktív elrendezés.)
  4. A textúra szerkesztő megjelenik. Kattintson a megnyitás ikonra, és töltse be a négy textúra egyikét.
  5. Zárja be a textúra-szerkesztőt, és mentse el a módosításokat. Most látnia kell az objektumot a layouton!

Megjegyzés: A sprite objektumok beszúrásának másik gyors módja az, hogy a képfájlt a Windows-ból az layout területre húzza be. Ilyenkor a Construct 2 automatikusan létrehoz egy sprite objektumot. Feltétlenül egyesével húzza be a képeket - ha mind a négyet egyszerre húzza be, akkor a Construct 2 egyetlen sprite-ot készít négy animációval.

Mozgasd a lövedék és az robbanás spritekot valahol az elrendezés szélére, hogy ne lássuk őket, amikor a játék elindul.

Az új objektumok neve Sprite, Sprite2, Sprite3 és Sprite4. Nevezze át őket Player (Játékos),Monster (Szörny) , Bullet (Lövedék) és Explosion (Robbanás) kategóriákba. Válassza ki az objektumot, majd a Properteries (Tulajdonságok) sorban a Name (Név) mezőt:

  • 0 Comments

Want to leave a comment? Login or Register an account!